Çankırı Boks Tarihi

Antrenörümüz Şefik GÜMÜŞ Anlatımlarıyla Çankırı Boks

Ömer BAKIRCI Çankırı lisesi beden eğitimi Öretmeni branşı =halter ikinci branşı ,Jimnastik Ömer BAKIRCI Bir gün merak etmiş ve Ankara daki boks antrenmanlarına katılmış ve boksu gözlemlemiş boks sporunu Çankırı’da başlatmaya karar vermiş. İlanen Çankırılı gençlere duyurduğunda sene 1967’di . Erdem AKBAŞOĞLU ile birlikte bende katılmak istedim. İlk antrenman esnasın da eldiven giyip maç yaptık ve yenildim. Ve bu yenilgi benim gururuma dokundu be bu işi yapacağım diye kendime söz verdim hoca yenen ve yenilenleri ayırdı bense kabul etmeyip yenenlerin içinde yer almak istedim. Bunun için çok çalıştım. Hocamız bize birtakım teknikleri gösterip işleri dolayısıyla gidiyordu çoğu arkadaşımız hoca yok diye antrenmanları aksatıyordu ben ve birkaç arkadaşım aynı şekilde hoca varmış gibi çalışıyorduk. Antrenman başladıktan 10 gün sonra asıl elemeler yapıldı 63.5kg iki maç kazanınca Sen daha önce boks yaptın mı kimin örencisin diyerek beni guruptan ayırdı . Daha sonra (63.5,67,70)kg ile sırasıyla maç yaptım ve üç maçı da aldım.diğer kategorilerde seçmeler yapılarak Çankırı boksunun ilk takımı seçilmiş oldu. İlk müsabakalara giden ekip yetmiş sporcu arsından seçildi .(1967’de katıldığımız ilk müsabakadan sonra 1968 yılında Çankırı boksu, boksta pilot belge seçildi)

ÇANKIRI BOKSUNUN İLK BOKS TAKIMI 1967 KONYA TÜRKİYE ŞAMPİYONASI

ARİF DOĞRU’NUN YÜKSELİŞİ:

Türkiye şampiyonasından sonra 1969 yılların da hocanın tahini Ankara’ya çıktı.hocanın DOĞRU’yu Ankara’ya çağırmasıyla boks yaşantısına orda devem ettirmeye başladı. İlk balkan şampiyonluğunu kazandığında hala Çankırı demir spor kulübünde bulunuyordu .sonraki şampiyonalarda lisansını Ankara’ya aldırdı. Akabinde tekrar balkan şampiyonluğu ve üçüncülüğü kazandı 48 KG’mın yenilmez şampiyonuydu teknik ve güzü kara sporcuydu
ANTRENÖR ŞEFİK GÜMÜŞLE BİRLİK TE ÇANKIRI BOKSU

Antrenör Ömer BAKIRCININ tayininin çıkmasıyla birlikte.bizde antrenörsüz kalmıştık bir süre kendi kendimize antrenmanlara devam ettik müsabakalara antrenörsüz katıldık takım 1974 kadar bu şekilde devam etti. 1974 yılın da Antrenörlük kursuna katıldım bir yıl staj gürdüm 1976 yılında Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğünde kadrolu olarak işe başladım.

1977 yılın da Türkiye’nin en başarılı antrenörü seçildim.

1978 yılında Adıyaman’a tahinin çıktı aynı yıl belediye kurumuna geçişi yaparak Çankırı’ya döndüm 1986 ya kadar belediyede çalıştım 1986da Gençlik spora antrenör olarak döndüm .

1990 kadar çeşitli başarılara imza attım 1990’dan sonra görevimden istifa ettim benim antrenörlüğü bıraktığım dönemlerde Muzaffer PEKCAN ,Recep GÖKMEN antrenör olarak Çankırı boksunun bayrağını taşıdı .

Antrenörümüz Ahmet ÇINAR’IN Anlattıkları
1989 yılında boksa başladım antrenör Recep GÖKMEN antrenörümüzdü. Çok geçmeden o yıllar da faal olan üç sporcu arkadasımla birlikte Kamp Eğitim Merkezine yatılı sporcu olarak girdik. Bu donemde en iyi Türkiye 2.ligine ulaştım ancak içimde sporculuktan çok,iyi bir antrenör olma aşkı vardı. Bu düşüncelerimden dolayı sporcu olarak hak ettiğim sporculuğu gösteremedim,ta o dönemde milli takımda hocalık yapmak ve milli sporcularım olmasını hayal ediyordum. 1995 yılında boksu bıraktıktan sonra bir müddet boksun dışında kalarak İstanbul da sağlık memuru olarak çalıştım . 1997 yılında Ankara da açılan antrenörlük kursuna katıldım ve belgeyi aldıktan sonra gayrı resmi olarak antrenör Recep GÖKMEN’in yanında çalıştım. 1998 yılının Ocak ayından itibaren resmen fahri boks antrenörü olarak göreve başladım. Bu arada Çankırı boksu yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Antrenörüm Recep GÖKMEN benim yanımda boks antrenörlügü yapamıyorsun ve Çankırı boksunun sana ihtiyacı var diyerek görevinden istifa ederek benim önümü açma erdemligini gösterdi. İlk defa kendi ayaklarımın üzerinde durarak gittiğim müsabakada ne yazık ki hiç derece alamadık. Bunun üzerine yerel gazeteler Ahmet ÇINAR nezaretindeki boks takımımız hezimete uğradı diye haber cıkardılar bu haberler üzerine çok sevdiğim mesleğimden istifa etmek üzere dönemin G.S.İ.müdürü sayın Arif UZTÜRK’e gittim fakat kendisinin tatmin edici konuşmaları sonucu tüm bunların beni kamçılaması ve yeni hedeflere götürmesi gerektiğini anladım. Nitekim daha sonra gittiğimiz ilk müsabakada Kerem KOZ Türkiye şampiyonu olurken; beraberinde 5 madalya kazandık. Ve başarılarımız ardı ardına gelmeye başladı. Kerem KOZ, Ahmet KUŞÇU, Serdar YANPAL milli takım kamplarına katıldılar fakat takıma giremediler.Her geçen gün başarı grafiğini arttırarak kendim 1-2 kez antrenör olarak milli takım kamplarına çağrıldım. Bayan boks takımının kurulmasıyla gerçek bir yükselişe girdik.

Daha sonra bayan boks takımımızın kendini göstermesi benim iyice tanınmama etkin oldu. Erkeklerde Ömer Faruk YILMAZER boksta güneş gibi doğdu. Ağabeylerinin yaşadıkları şansızlıkları unuttururcasına milli takıma girdi Avrupa 6.lığını elde etti. Daha sonra liseler Avrupa şampiyonası 80 kg.da 3.lük elde ederek Çankırı boksunda ilke imza attı bu Çankırı boksunun dönüm noktasıdır. Bu arada boks takımındaki bu yükseliş beni bayan milli takım antrenörlügüne getirdi. 2004 yılı tarihe altın yıl olarak kazındı. 7 sporcumuz milli boksör oldu. Bunlardan 4’ü 2001 yılında kurulmuş olan bayan sporculardı. Bayanlarda ilk uluslar arası dereceyi sporcumuz Şengül CORUK yaptı. Şahsım da bu milli maçta antrenörlük görevi yaptı. 2005’te de başarılar devam ederken toplam 10 sporcumuz milli oldu bunlardan 5’i kız 5’i erkek olmak üzere kendi yükselişimide perçinleyerek mayıs ayında Ukrayna’da yapılan gençler boks turnuvasında görev aldım.

BAYAN BOKS TAKIMININ KURULUŞU

1998 yılında göreve gelir gelmez ÇANKIRI boksuyla ilgili hayalleri bir bir gerçekleştirmeye başladım. 1997-1998 yıllarında Türkiye’de ilk defa başlayan bayan boksunu bende Çankırı’ya getirmek istedim ancak içinde bulunduğumuz konum, ortam ve meraklı sporcu olamaması takım kurmamızı güçleştirdi ve hayallerimizi askıya almamızı sağladı.

Sene 2000’in ekim ayına geldiğinde sürpriz gelişmeler ard arda gelmeye başladı. Bir gün halk oyunları öğretmeni olan arkadaşım Dilek’le görüşmek için gittiğim kapalı spor salonunda kızlar halk oyunları çalışıyorlardı. Çalışmaları bittikten sonra kızlara beni boks antrenörü arkadaşım diye tanıştırdı. Kızlardan bir tanesi bayan boks takımı var mı? Diye sordu. Bunun üzerine bende yok ama sen gelirsen olur dedim. Bilmem ki diye biraz nazlandı. Kızdaki merak beni umutlandırmıştı, artık her halk oyunları çalışmasında soluğu onların yanında alıyor boksu ona tanıtıp sevdirmeye çalışıyordum ve bir gün boks salonunu görmek istedi. Salonu görür görmez ben boksör olacağım dedi çok sevinmiştim. İlk adım atmanın vakti geldiğinde 2000’in aralık ayı içerisindeydik. İlk adımı atmaya başladığımız ve bahsetmeye çalıştığım boksa meraklı olan kız ve Çankırı Boks Tarihine ilk bayan boksör olarak katılan sporcumuz Yasemin ŞENBAYRAM’dı. Senbayram meraklı, girişken ve istekli bir kızdı. Kısa sürede etrafına bir sürü arkadaş topladı ve ilk çalışmalara başladık. Takım kaptanlığını Yasemin ŞENBAYRAM’a verdiğim ilk takım ve ekipte 01.01.2001 tarihinde dönemin G.S.İ.Müdürü Arif UZTÜRK’ün katkılarıyla resmen çalışmalara başladık. Bu ilk ekipte yer alan sporcular şunlardır;

SPORCULAR:

Yasemin ŞENBAYRAM (kaptan)
Perihan VURKAN
Nur YILDIRIM
Gamze DEMİR
Seda USTA
Belkise ULUS
İlkay ÇALIŞKAN

Göle yoğurt mayalamak kadar zor olan bayan boksunu Çankırı’ya kazandırmak için ailelerle görüşüp onları ikna edip bu sporu bayanlarında yapabileceğini topluma benimsetmeye çalıştık ve ilk katıldığımız 11-17 şubat 2002’de Niğde ilinde yapılan Bayanlar Türkiye Boks Şampiyonasında yıldız bayanlarımız ilk defa düzenlenen yıldız bayanlarda takım halinde Türkiye şampiyonu oldular. Kaptanlığın ve ilk bayan boksör olmanın hakkını veren Yasemin ŞENBAYRAM’da 48 kg da Türkiye şampiyonu oldu. Bunun yanında büyük özveri gösteren diğer sporcum Perihan VURKAN ise 51 kg da adını Türkiye şampiyonu olarak yazdırdı. Bu sayede bayanlarında boks yapabileceğini Çankırı’ya göstermiş oldular daha sonra başarılar birbirini kovalarken 5 sporcumuz sene 2005 e gelene kadar milli oldu bunlar içinde ilk uluslararası dereceyi sporcumuz Şengül CORUK alarak oda bu anlamda bayan boksunun ufkunu açmıştır.Türkiye şampıyolanalarında basarılar ard arda gelmeye devam edecek.

HAYALLERİMİN GERÇEĞE ULAŞMASININ HAKLI GURURUNU YASIYORUM.BENDE SAKLI OLAN GÜN İÇİNDE AÇIGA ÇIKACAK BİR SÜRÜ ÇANKIRI BOKS’LA İLGİLİ HAYALLERİM VAR…